Vstupné portály volajú po oprave

  02.10.2013

Úvod / Nadácie firiem

Každý rok je súťaž zameraná na jeden typ pamiatok. V úvodnom roku 2009 to boli zvonice, neskôr historické hodiny, sochy a vlani zase mestské brány. Rekonštrukciu víťazných pamiatok financovala Nadácia VÚB a dnes sa opäť skvejú v novom šate. Hlasovať za „svojho favorita“ môžu všetci, ktorým nie je ľahostajné v akom stave sa nachádza kultúrne dedičstvo ich mesta, či obce. V súťaži nerozhoduje veľkosť mesta, veď grant na obnovu v minulosti dokázala získať napríklad malá podtatranská obec Vrbov.

Tento rok sa o priazeň verejnosti uchádzajú vstupné portály do historických budov. Devín, Košice, Levoča, Senica, Skalica, Trenčín, Trnava, Zvolen a Žilina. To je zoznam miest, kde sa nachádzajú historické portály zapojené do súťaže. V minulosti mala architektúra vstupu veľký psychologický účinok a spoluvytvárala prvý dojem o priestore a jeho vlastníkovi. Najbohatšie riešené boli tie na cirkevných objektoch, na šľachtických sídlach, prípadne na historických radniciach a verejných budovách. Súčasťou portálu býva sochárska výzdoba, viažuca sa buď k majiteľovi budovy, alebo jej staviteľovi.

Kto bude v súťaži úspešný, sa ukáže 31. októbra 2013, kedy sa hlasovanie uzavrie. Portál s najväčším počtom klikov dostane od Nadácie VÚB prostriedky na obnovu. Výsledky hlasovania zverejníme 4. novembra.

Renesančná zvonica vo Vrbove získala grant na obnovu ako víťaz hlasovania v 2009

 

Renesančná zvonica vo Vrbove získala grant na obnovu ako víťaz hlasovania v 2009

Obnovené boli aj vežové hodiny v Sobotišti, jedny z víťazov hlasovania v roku 2010 

 

Obnovené boli aj vežové hodiny v Sobotišti, jedny z víťazov hlasovania v roku 2010

V Piešťanoch zreštaurovali sochy antických bohov 

  V Piešťanoch zreštaurovali sochy antických bohov

 

 


Kategórie
Vitajte na našej stránke

CSR - alebo Corporate Social Responsibility aktivity sa stali súčasťou core businessu väčšiny veľkých spoločností vo svete. Rozmach týchto aktivít spôsobil, že CSR už nie je pre firmy tzv. aktivita ,,nice to have", ale ,,must". Podobný trend štartuje aj na Slovensku. Pre lepšiu informovanosť sme vytvorili Prvý slovenský komplexný portál o CSR aktivitách firiem na Slovensku. Pravidelne budeme prinášať informácie zo sveta CSR projektov, firemnej charity, dobrovoľníctva a najnovšie prieskumy zo sveta. Veríme, že vás bude náš portál inšpirovať a pomôže vám v profesionálnom úspechu!