SVETOVÝ POTRAVINOVÝ FOND OSN ZAVEDIE S PODPOROU MASTERCARD E-KARTY PRE SÝRSKYCH UTEČENCOV V LIBANONE

  11.10.2013

Úvod / Pomoc komunite

Ku koncu roka bude tieto elektronické karty – alebo aj e-karty – používať približne 800 000 utečencov. Z iniciatívy realizovanej s technickou podporou partnera WFP zo súkromného sektora, spoločnosti MasterCard, budú môcť takto získať jedlo v obchodoch, ktoré sa zapojili do programu.

Okrem Libanonu predstaví WFP podobný program e-kariet pre sýrskych utečencov aj v Jordánsku, opäť za podpory spoločnosti MasterCard. Tu sa bude program zavádzať po jednotlivých krokoch, kedy v počiatočnej fáze na konci roka dostane e-karty 300 000 utečencov a pokračovať sa bude v ďalšom roku.

Nové e-karty umožnia sýrskym utečencom vybrať si potraviny, ktoré chcú a kedy chcú,“ povedala Elisabeth Rasmusson, WFP Assistant Executive Director pre spoluprácu a správu služieb. „Sme vďační za pomoc spoločnosti MasterCard pri zavádzaní systému e-poukážok v Libanone a Jordánsku, dvoch krajinách, v ktorých je najviac sýrskych utečencov. To je len jeden príklad toho, ako môže naše spoločné úsilie priniesť silné a inovatívne spôsoby boja s hladom.“

Spolupráca na e-kartách je len časť väčšieho dlhodobého partnerstva so spoločnosťou MasterCard, ktoré začalo v septembri 2012. Spája mimoriadne schopnosti MasterCard v systémoch elektronických platieb a ohromné skúsenosti WFP s pomocou tým najhladnejším a najzraniteľnejším ľuďom planéty.

U nás v MasterCard veríme, že technológia má moc otvoriť cestu k inováciám v dodávaní potravinovej pomoci, čím by umožnila zvýšiť jej účinnosť a pomohla by dosiahnuť víziu, kedy by svet bez hotovosti vytváral svet bez hladu,“ povedala Ann Cairns, prezidentka divízie medzinárodných trhov spoločnosti MasterCard. „Sme odhodlaní spolupracovať so Svetovým potravinovým programom OSN na zastavení hladu vo svete.“

V septembri sa e-karty skúšobne zaviedli asi v 2 000 sýrskych domácnostiach (približne 10 000 ľudí) v meste Nabatiyeh na juhu Libanonu, v nasledujúcich týždňoch sa bude program e-kariet postupne rozširovať do ďalších častí krajiny a nahradí tak súčasné papierové poukážky WFP. Rodiny dostanú kartu, na ktorú sa bude mesačne vkladať 27 amerických dolárov na osobu, ktoré budú môcť vo vybraných miestnych obchodoch vymeniť za zoznam položiek.  Umožní  im to kúpiť potraviny, ktoré zodpovedajú ich potrebám, včítane čerstvých produktov, ktoré nie sú bežne súčasťou tradičných potravinových prídelov.

To je pre sýrskych utečencov, ktorí si v posledných niekoľkých mesiacoch prešli ohromným utrpením, skutočným požehnaním,“ povedal Muhannad Hadi, WFP koordinátor núdzovej pomoci pre sýrsku krízu. „E-karty zároveň prinášajú obchody miestnym predajcom, a vďaka nim je činnosť WFP časovo a nákladovo efektívnejšia. Je to výhra pre nás všetkých.“

Vďaka podpore WFP sa nám podarilo vyvinúť riešenie, ktoré spája naše skúsenosti s platením a technológiami s nazeraním WFP do najnaliehavejších potrieb utečencov,“ povedal Market Manager pre Levantu spoločnosti MasterCard, Basel El Tell. „Ako sa iniciatíva rozširuje po celej oblasti, je veľmi povzbudzujúce pozorovať, ako e-karty dokážu pozitívne ovplyvniť život utečencov.“ 

E-karty odrážajú  širší posun WFP od fyzického dodávania potravín k poukážkam a ďalším pokrokovým formám pomoci, ktorá môže byť efektívnejšia a mať väčší dopad. V roku 2013 zatiaľ WFP cez programy poukážok pre sýrskych utečencov nasypal približne 192 miliónov amerických dolárov do miestnych ekonomík v Libanone, Jordánsku, Turecku, Iráku a Egypte.

Sýrska odpoveď je najväčšou a najkomplexnejšou núdzovou operáciou WFP. Svetový potravinový program potrebuje 30 miliónov amerických dolárov každý týždeň, aby dokázal uspokojiť potreby ľudí postihnutých konfliktom.

Pôsobenie WFP v Libanone podporuje okrem iných Austrália, Kanada, Dánsko, Európska komisia, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Japonsko, Kórea, Kuvajt, Luxembursko, Nórsko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty.

Video vo vysielacej kvalite je dostupné tu:  
http://www.hightail.com/download/OGhjK3BPYStFd2ZsZThUQw

Fotografie sú dostupné tu: https://www.yousendit.com/download/OGhjK3BPdzh6NEozZU5Vag

 

Kategórie
Vitajte na našej stránke

CSR - alebo Corporate Social Responsibility aktivity sa stali súčasťou core businessu väčšiny veľkých spoločností vo svete. Rozmach týchto aktivít spôsobil, že CSR už nie je pre firmy tzv. aktivita ,,nice to have", ale ,,must". Podobný trend štartuje aj na Slovensku. Pre lepšiu informovanosť sme vytvorili Prvý slovenský komplexný portál o CSR aktivitách firiem na Slovensku. Pravidelne budeme prinášať informácie zo sveta CSR projektov, firemnej charity, dobrovoľníctva a najnovšie prieskumy zo sveta. Veríme, že vás bude náš portál inšpirovať a pomôže vám v profesionálnom úspechu!