ŠKODA začala s výrobou testovacej flotily vozidiel Octavia Green E Line

  30.08.2011

Úvod / Ochrana životného prostredia

Značka ŠKODA odštartovala výrobu testovacej flotily desiatich vozidiel Octavia Green ELine. Tie budú v spoluprácis externými partnermizbierať podrobné informácieo praktickej využiteľnosti,spoľahlivosti a bezpečnosti elektromobilov. Octavia Green E Line je prvé vozidlo ŠKODAs čisto elektrickýmpohonom a predstavujepokračovanie stratégie spoločnostizameranej na ekologicky priaznivú prevádzku osobnýchautomobilov.

Prvé automobily OctaviaGreen E Linevyrazia do bežnejpremávky už na jeseň tohto roku. Na cestách ich vodiči rozoznajúpodľa dizajnových polepov a nového bezpečnostnéhoprvku – zvukovéhogenerátora, ktorý do rýchlostipribližne 40 km/h simuluje zvuk motora.Podľa názoru odborníkovbudú elektromobily v budúcnosti hrať čorazdôležitejšiu úlohu pri znižovaní emisií CO2. ŠKODA chce v úzkej spolupráci s koncernom Volkswagenv tomto vývoji zohrávaťvedúcu úlohu. Preto je zber informácií z reálnejprevádzky v náročných mestskýchpodmienkach dôležitým podnetom pre ďalší výskum avývoj v tejto oblasti.

Elektropohon je súčasťoureťazca pohonných technológií, ktoré v rámci
znižovania emisií a spotreby spolu sozvyšovaním efektivity prevádzky zákazníkovi ponúkav celom portfóliu modelov.Či ide o downsizing, aplikovaný napriečcelou paletou motorov, technológiepoužité u modelov GreenLine druhej generácie (napr. štart-stop systém,rekuperácia brzdnej energie) či najnovšievyvíjaný elektropohon, za vývojom vždy stojísnaha ponúknuť čonajšetrnejšie a najbezpečnejšievozidlá. V tomtoduchu ponúkne ŠKODA zákazníkom do budúcnaaj prvé plug-in hybridnévozidlo.

Dr Eckhard Scholz,člen predstavenstva Škoda Auto zodpovednýza technický vývoj
uviedol: „Naším jednoznačným cieľomdo budúcnosti je mobilitabez emisií. Myslím,že
práve elektromobily sú správnou odpoveďouna neustále prísnejšie emisné limity a potrebutrvalo udržateľného rozvojaautomobilového priemyslu. Naša sila spočíva v odbornejkompetencii a kvalifikáciipracovníkov technického vývoja a širokomknow-how koncernu Volkswagen. Verím, že práve tátokombinácia nám umožnívyvinúť elektromobil, ktorý bude predstavovať krok vpred."

Octavia Green ELine vychádza zmodelu ŠKODA Octavia Combi. Svojou modulárnoukonštrukciou podlahy je sériový modelideálne vhodný premontáž batérie, elektronickejriadiacej jednotky a elektromotora. Pri vývoji pritom využila ŠKODAtiež moduly koncernuVolkswagen. Elektromotor podáva v trvalejprevádzke výkon 60 kW, maximálny výkon činí85 kW. Najvyššíkrútiaci moment ohodnote 270 Nm je k dispozícii už prirozjazde, čo je dané charakteristikoupohonu. Táto agilitaje ideálna najmäv mestskej premávke. Octavia Green E Line akceleruje z 0na 100 km/h zadvanásť sekúnd. Maximálnarýchlosť je obmedzená na 135 km/h. Elektrickúenergiu čerpá OctaviaGreen E Linez moderného lítium-iónového akumulátora sdojazdom 150 kilometrov.Batéria sa skladá zo 180 jednotlivýchlítium-iónových článkovs celkovou energiou26,5 kWh, jejhmotnosť je zhruba 315 kilogramov. Pri brzdení motorom sa energia doakumulátora navracia.

Kategórie
Vitajte na našej stránke

CSR - alebo Corporate Social Responsibility aktivity sa stali súčasťou core businessu väčšiny veľkých spoločností vo svete. Rozmach týchto aktivít spôsobil, že CSR už nie je pre firmy tzv. aktivita ,,nice to have", ale ,,must". Podobný trend štartuje aj na Slovensku. Pre lepšiu informovanosť sme vytvorili Prvý slovenský komplexný portál o CSR aktivitách firiem na Slovensku. Pravidelne budeme prinášať informácie zo sveta CSR projektov, firemnej charity, dobrovoľníctva a najnovšie prieskumy zo sveta. Veríme, že vás bude náš portál inšpirovať a pomôže vám v profesionálnom úspechu!