ŠKODA uvádza do prevádzky energeticky úspornú lisovaciu linku

  15.02.2013

Úvod / Ochrana životného prostredia

- V rámci stratégie trvalo udržateľného rozvoja GreenFuture uvádza ŠKODA vo svojom mladoboleslavskom závode do  prevádzky novú efektívnu linku na lisovanie karosárskych dielov

- Vysoko výkonný lis patrí k najmodernejším a k životnému prostrediu najšetrnejším zariadením tohto druhu v Európe

- Investícia vo výške 66 miliónov eur je súčasťou rozsiahleho súboru ekologických opatrení automobilov


V rámci celokoncernovej stratégie vzťahu k životnému prostrediu plánuje ŠKODA do roku 2018 zabezpečiť, aby bola výroba o 25 % šetrnejšia k životnému prostrediu. V rámci stratégie GreenFuture je na strane výroby zameraná pozornosť predovšetkým na zníženie spotreby energie a vody, väčší podiel recyklácie a nižšie emisie CO2 a ďalších plynov.

 Nová lisovacia linka PXL je najnovším krokom spoločnosti ŠKODA na ceste k dosiahnutiu ekologických cieľov pre rok 2018. Servomechanická lisovacia linka pracuje vďaka rekuperácii a akumulácii energie až o 15 % úspornejšie, zároveň je rýchlejšia a presnejšia než porovnateľné staršie linky.

Za účelom ďalšieho zníženia spotreby energie vo výrobe vsádzame na technológie s čo ​​možno najvyššou energetickou efektivitou,“ hovorí Michael Oeljeklaus, člen predstavenstva spoločnosti za oblasť výroby a logistiky. „Naša nová a efektívna servomechanická lisovacia linka je toho dôkazom. Energiu uvoľnenú pri lisovaní veľkých dielov teraz linka PXL akumuluje a znovu využíva. V trvalej prevádzke sa tak v porovnaní s bežnými lisovacími linkami ušetrí až 15 % energie.“

Nová linka sa v porovnaní s bežnými lisovacími linkami vyznačuje niekoľkými inováciami. Najdôležitejšou z nich je použitie necentrálne pracujúcich servomotorov. Tam, kde predtým celú linku poháňal jeden veľký motor, pracuje dnes celkovo 14 podstatne efektívnejších servomotorov. To umožňuje mimoriadne flexibilné prispôsobenie jednotlivých procesov linky PXL.

Tiež obsluha novej linky sa zjednodušila. Čas pre výmenu náradia sa skrátil z pôvodných 14 minút na iba 3 minúty. Manipuláciu s formami, ktoré vážia až 60 ton, zabezpečuje moderný automatizovaný žeriavový systém. Jednoduchšia je tiež údržba novej servomechanickej lisovacej linky, pretože chýbajú obvyklé komponenty, ako sú zotrvačník a modul spojka-brzda.

Nová servomechanická lisovacia linka PXL bola inštalovaná v hale M12 hlavného výrobného závodu spoločnosti ŠKODA v Mladej Boleslavi. Celková investícia predstavuje 66 miliónov eur. Investícia do nového lisu je súčasťou firemnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja GreenFuture. V strede pozornosti programu GreenFuture sú popri šetrnom nakladaní so zdrojmi vo výrobe (GreenFactory) tiež efektívne vozidlá značky (GreenProduct) a ekologický predaj a servis (GreenRetail).

 

Pre ďalšie informácie, prosím, kontaktujte:

Lucia Busquet, PR manager, ŠKODA AUTO SLOVENSKO s.r.o.

Lucia.busquet@skoda-auto.sk; +421 904 701 345

 

Ďalšie informácie pre média nájdete na: http://mediaportal.skoda-auto.com

prihl. meno: „novinar sk“, heslo: slovensko


Kategórie
Vitajte na našej stránke

CSR - alebo Corporate Social Responsibility aktivity sa stali súčasťou core businessu väčšiny veľkých spoločností vo svete. Rozmach týchto aktivít spôsobil, že CSR už nie je pre firmy tzv. aktivita ,,nice to have", ale ,,must". Podobný trend štartuje aj na Slovensku. Pre lepšiu informovanosť sme vytvorili Prvý slovenský komplexný portál o CSR aktivitách firiem na Slovensku. Pravidelne budeme prinášať informácie zo sveta CSR projektov, firemnej charity, dobrovoľníctva a najnovšie prieskumy zo sveta. Veríme, že vás bude náš portál inšpirovať a pomôže vám v profesionálnom úspechu!