OVCE.sk krstia svoju prvú detskú knihu 3v1

  29.10.2013

Úvod / Pomoc komunite

Projekt OVCE.sk má za sebou už 5-ročnú históriu a deti ho poznajú buď z televízie, alebo zo školy. Autori sa im tentoraz prihovárajú prostredníctvom interaktívnej knižnej novinky OVCE.sk 01 Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi, ktorá má pomôcť rozoznávať nástrahy Facebooku a mobilnej komunikácie deťom i dospelým.

„Knihu, príručku a DVD pri kontrolných čítaniach a projekciách videli stovky detí, rodičov, detských psychológov a odborníkov na internet. Všimli sme si, že tento prístup prináša pre obe generácie niečo zábavné a zároveň poučné. Dokáže prirodzene spojiť svet detí a rodičov. Dúfame, že náš nový koncept 3v1 pomôže ochrániť deti, rodičov a tak celú rodinu pred nástrahami Facebooku a mobilov. Týmto dvom témam som venoval úvodnú knižku,“ hovorí Miroslav Drobný, prezident eSlovensko o.z. a autor knihy.

Knihu uviedlo do života za zvuku ovčích zvoncov 6 osobností kultúrneho a spoločenského života. Presne toľko je totiž písmen v názve OVCE.sk. Nechýbali medzi nimi herci Jozef VajdaCsongor Kassai, ktorí prepožičali hlas seriálovým ovečkám, či spevák Robo Opatovský, spisovateľka Evita Urbaníková, speváčka Sisa Sklovská a herečka Andrea Kerestešová, ktorým je téma bezpečného používania internetu rovnako blízka. „Nielen deti sa môžu prostredníctvom internetu dostať do nebezpečnej situácie. Častokrát sa aj my dospelí na internete ocitneme v situáciách, ktorým by sme sa v reálnom živote zďaleka vyhli. Takáto osveta je preto potrebná nielen u detí, ale aj u dospelých a presne na to sa zamerala  táto kniha plná humorných scénok, poučení a krásnych ilustrácií, ktorú môžu rodičia čítať spolu so svojimi deťmi,“ zhodli sa krstní rodičia.

Kniha svojím prístupom 3v1 oslovuje celú rodinu - deti, rodičov aj starých rodičov. Stretajú sa v nej prvky modernej doby a online prostredia s ľudovou tvorbou a slovesnosťou. Výhodou je nielen jej koncepcia určená ako pre dievčatá, tak i pre chlapcov, ale aj technické prevedenie s umývateľným obalom, hrubšími stranami a interaktívnymi prvkami. Cieľom jej tvorcov bolo čitateľov nielen zabaviť, ale aj poučiť. Možnosť stretnúť sa s nimi budú mať počas Bibliotéky a celého nasledujúceho mesiaca v kníhkupectvách Panta Rhei.

„Projekt OVCE.sk ma ako matku predškoláka veľmi oslovil. Páči sa mi, že sa deťom prihovára ich jazykom, rozprávkovými a zvieracími postavičkami, to je ich svet, ktorému rozumejú a ktorý ich baví. Rozprávky a bájky sú odjakživa ten najlepší  spôsob, ako deťom priblížiť neľútostný svet dospelých, ako ich varovať, že sú situácie, pred ktorými ich neochráni ani ten najstarostlivejší rodič. Dnes je tým nebezpečným svetom už aj internet, preto by kniha OVCE.sk nemala chýbať v žiadnej domácnosti či škole. Už v predpredaji dosiahla rekordné čísla, preto verím - ako starostlivý rodič aj ako dobrý obchodník,  že kniha sa čoskoro zaradí medzi najúspešnejšie slovenské tituly,“  hovorí Slávka Šikurová, obchodná riaditeľka Panta Rhei.

Projekt OVCE.sk sa v týchto dňoch okrem knižnej novinky môže popýšiť i ďalším úspechom. Do zoznamu ocenení, ktoré získal, pribudla výhra prestížnej medzinárodnej ceny World Summit Award 2013 (WSA) v kategórii e-Inclusion & Empowerment. Ide o iniciatívu pod záštitou OSN, ktorá sa zameriava na propagáciu kvalitného digitálneho obsahu. Vyberá najlepšie produkty z viac ako 160 členských krajín OSN, a prezentuje ich na svetovej scéne Globálneho Kongresu pre digitálny obsah. „Od spustenia WSA ide o prvý slovenský projekt, ktorý sa ocitol medzi víťazmi. Jeho podstata totiž nie je len v hravosti, ale najmä v edukácii detí i dospelých.

Tvorcovia pritom využívajú originálne spracovanie klasickej animovanej rozprávky a  moderných komunikačných nástrojov v online prostredí, kde sa súčasné deti tak radi pohybujú. Dobu predstihli aj jazykovými mutáciami, ktorými vedome búrajú hranice štátov i hendikepov. Projekt OVCE.sk, tak má šancu uspieť aj v iných krajinách či kultúrnych a spoločenských etnikách,“ vysvetľuje koordinátor súťaže na Slovensku, Vladimír Burčík z iniciatívy ilearn.sk.

Nástroje na ochranu detí na internete a pri mobilnej komunikácii dlhodobo vytvára aj Telekom. Za najdôležitejšiu však považuje výchovu detí, preto podporuje projekt OVCE.sk i jeho knižnú podobu už od začiatku: „Moderné technológie sú výbornou možnosťou získavania informácií a zábavy. Naše deti však musíme naučiť využívať ich správne, aby boli na internete a pri mobilnej komunikácii v bezpečí a technológie im pomáhali. Každý rodič by si mal odpovedať na otázky, či vie, na aké stránky chodia jeho deti, s kým sa na internete stretávajú, aké fotografie či videá zverejňujú a komu ich posielajú a mal by sa so svojimi deťmi o tom rozprávať,“ vraví Andrej Gargulák, šéf korporátnej komunikácie Telekomu.

Do aktivít na podporu bezpečnosti detí na internete sa môže zapojiť aj široká verejnosť prostredníctvom SMS zbierky na čísle 881 v sieťach Telekom a O2 a svojím finančným príspevkom podporiť projekty zamerané na zvyšovanie povedomia o nástrahách a rizikách online prostredia.

Povedali o knihe

Andrea Kerestešová, herečka: 

„Touto knižkou, si myslím, sa môže zlepšiť komunikácia rodičov a detí, lebo téma bezpečný internet sa týka všetkých. Je super, keď niekto môže povedať tým deťom aj dospelým, že je to skutočne iba ilúzia, lebo to, čo existuje na facebooku vlastne nie je reálne.“

 

Csongor Kassay, herec:

„Deti si mnohokrát neuvedomujú nebezpečenstvo, ktoré na nich číha práve preto, lebo sú deti. Internet je dnes najrýchlejším, často anonymným spôsobom komunikácie. A anonymita skrýva nebezpečie. Kniha je krásne ilustrovaná, chvíľami pripomína lexikón z bačovského prostredia.“

 

Jozef Vajda, herec:

„Keď môžete ochrániť mladého človeka pred niečím, čo mu hrozí a čo je naozaj zlé, tak je to úžasne bohumilá činnosť a ja som šťastný, že takého niečo vzniklo na Slovensku.“

 

Evita Urbaníková, spisovateľka:

„Ja som tú knihu ihneď strčila do rúk svojím deťom. Vek 13 a 8 rokov, keďže je to knižka, ktorá hovorí, že internet má byť sluhom a nie pánom.“

 

Sisa Sklovská, speváčka:

„Ja sama dobre viem, že sú tam veľké nástrahy (na internete pozn. red.) a robia sa tam všelijaké veci, preto bol toto veľmi dobrý nápad. Knižka je veľmi vtipne napísaná, veľmi nenásilným spôsobom  tú tému podáva deťom, že keď si to prečítajú, tak si naozaj uvedomia, že pozor, pozor, toto by som nemal.“

 

Robo Opatovský, spevák:

„Keď si knihu decká otvoria, určite si povedia, aké sú tam cool vymaľovánky. Aj tie postavičky sú veľmi pekné, je tam veľa poučných vecí, dokonca aj niektoré slová, ktoré sa už nepoužívajú napr. usedavo plakať, rumázgať, ale je zasa dobré si to tak nejako refreshnúť v hlave. Určite to nebude knižka len na jedno použitie, ale počas celého roka, keď deti narazia na nejaký problém na facebooku či pri telefonovaní,  určite si spomenú, že v tej knižke som sa to dozvedel.“

 

Adela Banášová, moderátorka:

„Ja mám vždy rada, keď je to také slovenské, lebo mi to dáva ako dieťaťu istotu, že som doma.“

 

 

 

 

 Kategórie
Vitajte na našej stránke

CSR - alebo Corporate Social Responsibility aktivity sa stali súčasťou core businessu väčšiny veľkých spoločností vo svete. Rozmach týchto aktivít spôsobil, že CSR už nie je pre firmy tzv. aktivita ,,nice to have", ale ,,must". Podobný trend štartuje aj na Slovensku. Pre lepšiu informovanosť sme vytvorili Prvý slovenský komplexný portál o CSR aktivitách firiem na Slovensku. Pravidelne budeme prinášať informácie zo sveta CSR projektov, firemnej charity, dobrovoľníctva a najnovšie prieskumy zo sveta. Veríme, že vás bude náš portál inšpirovať a pomôže vám v profesionálnom úspechu!