Literatúru nájdete aj v prírode: V Knižničke na stračej nôžke

  17.09.2013

Úvod / Pomoc komunite

Knižnička na stračej nôžke sa voľne inšpirovala medzinárodným konceptom Little free library, ktorý už na Slovensku prevzalo niekoľko iných projektov. Ideu knižničiek, prostredníctvom ktorých môžu zdieľať knihy susedia či okoloidúci, sme sa však v Librarii rozhodli ozvláštniť globálnym presahom. Do knižničky totiž nebudú dávať knihy len návštevníci, ale aj Libraria – Informačné centrum globálneho vzdelávania.

“Do knižničky chceme pravidelne vkladať knihy o rôznych globálnych témach ako je napríklad životné prostredie, globalizácia či ľudské práva, ako aj knihy od autorov takzvaného Globálneho Juhu, teda autorov z rozvojových krajín. Ľudia sa tak dozvedia viac o tom, ako je svet všemožne prepojený a budú mať tiež možnosť prečítať si diela autorov, ku ktorým sa bežne nedostanú,“ vysvetľuje Peter Ivanič, riaditeľ Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj, neziskovej organizácie, ktorá vedie Librariu.

„Samozrejme nebudeme ľuďom brániť, aby do nej vkladali aj knihy podľa vlastného uváženia a navzájom si ich tak vymieňali. Dúfame, že sa knižnička stane 'živým organizmom', ktorý prispeje k rozvoju komunity navštevujúcej náš obľúbený park,” dodáva jedným dychom. Knižničku bude spravovať Nadácia Horský park, ktorá sa vzorne stará o areál Horského parku a už dlho kultivuje priestory okolo Horárne.

Po krste Knižničky bude nasledovať ďalší diel Ázijského seriálu, ktorý Libraria pravidelne organizuje. Tentoraz bude venovaný Číne a odbúravaniu predsudkov, ktoré voči tejto veľkej a rôznorodej krajine máme. Viacerí zaujímaví hostia návštevníkom priblížia život, kultúru či obyvateľov tejto krajiny a ukážu ju možno aj v trochu inom svetle, než na aké sme zvyknutí. Práve preto sa podujatie volá trochu provokatívne „Fejky z Číny alebo Čína inak?“. Mnohí z nás totiž vnímajú Čínu hlavne ako výrobnú dielňu, ktorá nás zaplavuje obrovským množstvom nekvalitného tovaru.

Súčasťou podujatia bude aj profesionálna ochutnávka pravých čínskych čajov, ktorou návštevníkov prevedie odborník na tento aspekt tamojšej kultúry.

Pre ďalšie informácie o podujatí sa prosím obráťte na e-mailovú adresu strelcova@sccd-sk.org, navštívte internetovú stránku www.sccd-sk.org či našu Facebookovú stránku https://www.facebook.com/SlovakCentreForCommunicationAndDevelopment?ref=hl

Informačné centrum globálneho vzdelávania Libraria je verejná knižnica špecializovaná na takzvané globálne témy, medzi ktoré patrí napríklad globalizácia, ľudské práva, migrácia, multikulturalizmus, či trvalo udržateľný rozvoj, ako aj servisná inštitúcia zameraná na podporu globálneho a rozvojového vzdelávania na Slovensku. Okrem toho sa venuje šíreniu povedomia o globálnych súvislostiach a našej úlohe v nich. Jej zriaďovateľom je nezisková organizácia Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, n.o.

Kategórie
Vitajte na našej stránke

CSR - alebo Corporate Social Responsibility aktivity sa stali súčasťou core businessu väčšiny veľkých spoločností vo svete. Rozmach týchto aktivít spôsobil, že CSR už nie je pre firmy tzv. aktivita ,,nice to have", ale ,,must". Podobný trend štartuje aj na Slovensku. Pre lepšiu informovanosť sme vytvorili Prvý slovenský komplexný portál o CSR aktivitách firiem na Slovensku. Pravidelne budeme prinášať informácie zo sveta CSR projektov, firemnej charity, dobrovoľníctva a najnovšie prieskumy zo sveta. Veríme, že vás bude náš portál inšpirovať a pomôže vám v profesionálnom úspechu!