Ecorec investuje do odpadov

  08.07.2011

Úvod / Ochrana životného prostredia

Ecorec Slovensko, dcérska spoločnosť cementárne Holcim Slovensko investuje tento rok päť miliónov eur, vytvorí 15 pracovných miest a zvýši počet zamestnancov na 25 ľudí. Plánuje modernizáciu drviacej linky, inštaláciu najmodernejších protipožiarnych systémov a zlepšenie internej logistiky v spracovateľskom závode v Pezinku.

Po investícii bude Ecorec lídrom vo výrobe alternatívnych palív na Slovensku. Konateľ spoločnosti Christian Abl hovorí, že pri zvažovaní investície zohľadnili vo firme očakávaný rast záujmu o zhodnocovanie odpadov na Slovensku a zároveň potrebu vyššej bezpečnosti prevádzky. V Pezinku naposledy investovali v roku 2005 v prepočte štyri milióny eur, za ktoré vybudovali linku na úpravu odpadu. Tá je dnes schopná ročne spracovať 50-tisíc ton nie nebezpečných odpadov na alternatívne palivo, ktoré odoberá hlavne cementáreň Holcim Slovensko v Rohožníku. Tam do energetického zhodnocovania od roku 2005 investovali zhruba osemdesiat miliónov eur.

Hoci by sa do roku 2020 mala na Slovensku zhodnocovať až polovica komunálneho odpadu, vlani sa skládkovalo 82 percent. Kvôli nízkym nákladom je totiž skládkovanie odpadu pre obce a mestá podstatne lacnejšie, než jeho ďalšie triedenie a zhodnocovanie. Obchodný riaditeľ Ecorecu Juraj Číž priznáva, že ambícia na minimálne skládkovanie vhodného odpadu a jeho rozumné využitie ako náhrady fosílnych palív v cementárni stavia firmu do pozície konkurenta skládok odpadov. Poplatky za skládkovanie odpadu sa v SR od roku 2008 nemenili. Pri nebezpečnom odpade je to 33 eur a pri ostatnom sedem za tonu. V Európe sú neporovnateľne vyššie. V Česku stojí tona nebezpečného odpadu uložená na skládku 199 eur a tona ostatného odpadu 22 eur.

Súvisiace články

Zvýšenie poplatkov, ktoré sa účelovo vynakladajú, by podľa Zväzu výrobcov cementu SR pomohlo vytvoriť nové odvetvie na separáciu a predúpravu odpadov, v ktorom by mohlo vzniknúť podľa odhadov zhruba tisíc nových pracovných miest.

Kategórie
Vitajte na našej stránke

CSR - alebo Corporate Social Responsibility aktivity sa stali súčasťou core businessu väčšiny veľkých spoločností vo svete. Rozmach týchto aktivít spôsobil, že CSR už nie je pre firmy tzv. aktivita ,,nice to have", ale ,,must". Podobný trend štartuje aj na Slovensku. Pre lepšiu informovanosť sme vytvorili Prvý slovenský komplexný portál o CSR aktivitách firiem na Slovensku. Pravidelne budeme prinášať informácie zo sveta CSR projektov, firemnej charity, dobrovoľníctva a najnovšie prieskumy zo sveta. Veríme, že vás bude náš portál inšpirovať a pomôže vám v profesionálnom úspechu!