Autistické centrum Andreas n.o. oslávilo 10. výročie

  28.11.2011

Úvod / Zdravie a šport

Koncom novembra oslávilo Autistické centrum Andreas n.o., za účasti manželky prezidenta SR Silvie Gašparovičovej, svoje 10. výročie. Pri tejto príležitosti bola oficiálne predstavená informačno – komunikačná kampaň Život na vlastnej planéte, ktorej autorom a realizátorom je reklamná agentúra COMPANIA, s.r.o. Viac informácií o samotnej kampani, sa dozviete v Prílohe k tlačovej správe.


Oslava 10. výročia AC Andreas n.o. sa konala v nádherných priestoroch Vodárenského múzea BVS, a.s. v Bratislave, za účasti nielen manželky prezidenta SR Silvie Gašparovičovej, ale tiež klientov, priateľov, sponzorov AC Andreas n.o., ako aj médií. „Dnes večer sme vás pozvali, aby ste sa spolu s nami vydali na tajomnú vesmírnu expedíciu do Galaxie Andreas a rovnako, ako Malý princ v slávnej knihe francúzskeho autora Antoine de Saint Exupéryho, spoznával tajomné a pre neho nepochopiteľné ľudské povahy, aj našim cieľom dnes večer je pripomenúť vám, akí tajomní pre svoje okolie, sú ľudia trpiaci autizmom,“ otvorila slávnostný večer moderátorka Správ STV Natália Žembová. O zaujímavý program sa počas večera postarali Komorný orchester Petra Zajíčka, artistická skupina Argolla, mladučká speváčka Patrícia Janečková, či salónny orchester Afrodité. Čerešničkou na torte bola prehliadka modelov jedinečných spoločenských šiat z dielne Dariny Fabri – Design and Fashion. Počas večera si prítomní hostia mohli zakúpiť buď niektoré zo spoločenských šiat, alebo originálnych diel samotných detí – zverencov Autistického centra. O príjemné prekvapenie sa postarala aj manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová, ktorá AC Andreas n.o. venovala šek v hodnote 1 000 Eur. Ten si z jej rúk prevzala výkonná riaditeľka Autistického centra Andreas n.o. Ing. Kateřina Nakládalová.

Ing. Jana Pšenáková: „Pozerali na nás, ako na ľudí z inej planéty.“ S myšlienkou založiť Autistické centrum Andreas n.o. prišli dvaja lídri, ktorí iniciovali hnutie na pomoc autistom v rámci SR. MUDr. Jozef Šoth, neurológ a PaedDr. Andrea Šedibová, odborníčka na autizmus. Ku nim sa pridala Ing. Jana Pšenáková, manažérka z finančného sektora. Títo traja priekopníci sa v roku 2001 pustili do odvážneho projektu vybudovať odborné centrum v Bratislave, ktoré dodnes poskytuje rad služieb pre celé Slovensko. „Púšťali sme sa do neznáma. Mnohí na nás pozerali ako na ľudí z inej planéty. Neexistovala legislatíva, ktorá by nám pomáhala, nebola známa terminológia – autizmus bol v tom čase veľká neznáma,“ spomína na začiatky Ing. Jana Pšenáková. Ing. Kateřina Nakládalová sa stala výkonnou riaditeľkou Autistického centra Andreas n.o. v čase osláv piateho výročia jeho existencie. „Dovtedy som mala na starosti rekonštrukciu nášho sídla. Odvtedy sa naša činnosť rozšírila. Založili sme Súkromnú základnú školu s materskou školou pre deti s autizmom, Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, vznikla sesterská nezisková organizácia DSS Andreas n.o. – Domov sociálnych služieb, ktorej ambíciou je poskytovať starostlivosť klientom v dospelosti,“ hovorí výkonná riaditeľka. V súčasnosti sa do centra môže prihlásiť každý, kto starostlivosť potrebuje, ale aj ten, kto sa chce do jeho činnosti zapojiť a pomáhať. MUDr. Jozef Šoth: „Práca ktorá prináša pomoc tým, ktorí nevedia, nemôžu, nedokážu, je poslaním.“


Za uplynulých desať rokov predstavitelia Autistického centra Andreas n.o. zažili nielen krásne, ale aj veľmi ťažké chvíle. „Nikdy to nesúviselo priamo s ľuďmi s autizmom. Pre mňa je byť s nimi krásne. Najmä tie chvíle, keď sa možno na zlomok sekundy podarí nadviazať komunikáciu a vzťah. Keď obaja cítime, že si rozumieme a sme spolu radi. Tie ťažké chvíle súviseli vždy s neschopnosťou prekonať zabehané koľaje toho, ako veci na Slovensku fungujú. Keď sme potrebovali vyriešiť niečo, čo vďaka legislatíve nie je možné. Alebo presvedčiť ľudí, že nie vždy to, čo je zaužívané a bežné, je aj pre človeka s autizmom dobré. Takýchto situácií bolo nespočetne veľa a viem, že ešte aj prídu,“ hovorí PaedDr. Andrea Šedibová. „Naozaj sú niekedy obdobia, kedy sa zdá, že už nezvládneme ísť ďalej. Klesáme na duchu, ale vždy len nakrátko, lebo inej cesty, ako dokázať aj nemožné, jednoducho niet. Často sa však stane, že práve vo chvíľach najväčšieho pesimizmu, sa zjaví nejaký anjel, ktorý nám podá pomocnú ruku. A práve táto pomoc, pocit spolupatričnosti, nás znova postaví na nohy a dodá nám energiu kráčať ďalej. Takých anjelov bolo počas celej našej existencie neúrekom a patrí im naša úprimná vďaka!“ Za všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k rozvoju Autistického centra Andreas n.o., hovoria slová MUDr. Jozefa Šotha: „Práca ktorá prináša pomoc tým, ktorí nevedia, nemôžu, nedokážu, je poslaním. Preto napriek množstvu neúspechov, ktoré zažívame, musí človek pokračovať v práci – práve pre tých niekoľko úspechov, ktoré „tým našim“ pomôžu. Samotná radosť z pomoci našim blízkym, ktorí nás potrebujú, je ten najdôležitejší moment, aby človek prekonával prekážky a pokračoval v práci.“

Kategórie
Vitajte na našej stránke

CSR - alebo Corporate Social Responsibility aktivity sa stali súčasťou core businessu väčšiny veľkých spoločností vo svete. Rozmach týchto aktivít spôsobil, že CSR už nie je pre firmy tzv. aktivita ,,nice to have", ale ,,must". Podobný trend štartuje aj na Slovensku. Pre lepšiu informovanosť sme vytvorili Prvý slovenský komplexný portál o CSR aktivitách firiem na Slovensku. Pravidelne budeme prinášať informácie zo sveta CSR projektov, firemnej charity, dobrovoľníctva a najnovšie prieskumy zo sveta. Veríme, že vás bude náš portál inšpirovať a pomôže vám v profesionálnom úspechu!